Celjska tenisačica Ana Deržič, rojena Oparenović, je večino svoje aktivne teniške kariere preživela v Združenih državah Amerike, kjer je igrala tenis za univerzi, na katerih je študirala. Vmes je poleti, ko se je vrnila v domovino, dvakrat osvojila tudi naslov poletne državne prvakinje, v letih 2016 in 2018, tako posamezno kot v dvojicah s Saro Palčič. Po končani karieri, tik pred izbruhom pandemije koronavirusa, se je kot trenerka zaposlila v krškem teniškem klubu, kjer je delala do nedavnega.
Ana je večino svojega aktivnega športnega življenja preživela na drugi strani Atlantika, ko je igrala za ameriški univerzi v Arkansasu in na Floridi. V ameriški univerzitetni razvrstitvi se je povzpela do 32. mesta posamezno in do 15. v dvojicah. »V Ameriki se je težko že uvrstiti na lestvico,« je uvrstitev pojasnila celjska tenisačica.
Odhod v ZDA
Za igranje tenisa jo je navdušil oče, Ana pa je ves čas razmišljala tudi o prihodnosti, torej o tem, kaj bo počela, ko ne bo več igrala tenisa. »Pred tenisom sem se preizkusila tudi v ekipnih športih, a sem na koncu ugotovila, da imam raje individualne športe, saj je človek pri njih odvisen sam od sebe.« Ob tekmovanjih in treningih se je Ana tudi izobraževala. Ker je šport lahko zelo drag, si je želela, da bi lahko tenis igrala v Ameriki, zato je leta pred fakulteto namenila tudi temu. »V Ameriki so na leto zame zapravili približno 250 tisoč dolarjev, da sem igrala za njihove univerze.« V ta znesek so med drugim vključeni tudi poleti po ZDA, saj so univerzitetna tekmovanja prirejali po celi državi.
Študij in aktivno športno življenje gresta težko z roko v roki, še težje je najti čas za družabno življenje. »Ameriške univerze omogočajo zelo prilagodljiv urnik, a vseeno moraš izkoristiti čas, ki ga imaš. Družabno življenje v Ameriki je namreč zelo razvito.«
Konec tekmovalne kariere
Ana se je v Slovenijo vrnila tik pred izbruhom pandemije, a se je že pred tem odločila, da se bo nehala ukvarjati s profesionalnim športom. Do leta 2022 je sicer še igrala tenis v avstrijski Bundesligi za klub iz Celovca. Koronavirus je bil le nekakšen znak, da se je pravilno odločila, da konča svojo profesionalno kariero, saj je odločitev sprejela že pred tem, tudi zaradi poškodbe zapestja. A ta poškodba ni bila edini razlog za konec kariere. Velik del so predstavljale tudi finance, saj je ukvarjanje s športom na visoki ravni zelo drago. Odločitvi 28-letne nekdanje tenisačice je botrovala tudi smrt prijateljice, ki je umrla v streljanju na Floridi. »Ob takšnih dogodkih na novo ovrednotiš prioritete, ki jih imaš v življenju.« Kot diplomirana psihologinja se Ana Deržič seveda zaveda, da takšni dogodki lahko za sabo pustijo tudi travme.
Življenje po tenisu
V krškem teniškem klubu je Ana delala kot trenerka, s svojimi varovankami je dosegla tudi že nekaj uspehov. »Tia Markl je bila tretja na državnem prvenstvu posamično in državna prvakinja v dvojicah s Stelo Antolinc v kategoriji do 12 let.« Pred kratkim se je nekdanja tenisačica odločila, da se bo še nekoliko bolj umaknila iz tenisa, saj je postala trgovska potnica. »Tudi za to me je navdušil oče. Že prej sem delala z njim, on je namreč tudi potnik, da sem si pridobila nekaj izkušenj, saj sem vedela, da jih bom po koncu igranja tenisa potrebovala. V vsakem primeru je dobro, da nimaš praznega življenjepisa, kolikor zadeva delovne izkušnje.«
Anino načelo je bilo ves čas športne kariere, da mora imeti tudi nekaj, na kar se bo lahko zanesla, če se šport ne bo obnesel.
Foto: Nik Jarh