Seje občinskega sveta v Vojniku bodo odslej, kot kaže, pod budnim očesom civilne iniciative Tukaj smo Vojnik. Predstavniki civilne iniciative so se udeležili že minulih dveh sej. »Ker so nam na seji poleti grobo odvzeli besedo, bomo tokrat še enkrat poskušali nagovorili svetnike in župana in jim predstavili tisto, česar ne želijo slišati. Če nam bodo seveda pustili do besede,« so sporočili pred sejo vojniškega občinskega sveta, ki je bila 12. septembra. Besede predstavniki civilne iniciative na seji niso dobili, so se pa po njej razpisali na družbenem omrežju.
»Več krajanov nam je predlagalo, naj z županom in s svetniki poskušamo doseči dogovor o skupnem sestanku, na katerem bi spregovorili o prihodnjem razvoju občine. To smo danes na seji občinskega sveta želeli narediti. Da vendarle sprožimo širšo družbeno razpravo o tem, kje je danes občina in kam želi. Ko smo prosili za besedo, je župan odvrnil, da beseda javnosti, torej njegovih sokrajanov, ni predvidena in je končal sejo ter odšel. Toliko o tem, koliko so se na Občini Vojnik pripravljeni pogovarjati. In koliko cenijo vse vas in vaše mnenje,« so po seji sporočili predstavniki civilne iniciative.
Seje občinskega sveta so se udeležili Vili Špeglič, Janja Rom, Nejc Špeglič, Dejan Špeglič in Vinko Žgajner, sredi seje se jim je pridružil še Janez Krušič. Seje naj bi se želelo udeležiti še več občanov, a so v občinski upravi to možnost zavrnili s pojasnilom, da je sejna soba majhna in da lahko sprejme le določeno število oseb.
Strogo po poslovniku
Na naše vprašanje, zakaj predstavniki civilne iniciative ob koncu seje niso dobili besede, je župan Branko Petre pojasnil, da se je po slabi izkušnji na prejšnji seji tokrat držal zakonodaje in poslovnika: »Predstavniki javnosti so sejo tokrat lahko spremljali, pri čemer niso mogli biti prisotni pri točkah, kjer so svetniki obravnavali osebne podatke, prav tako na seji ni bila predvidena možnost razprave članov civilne iniciative. Na prejšnji seji sem jim dal besedo, ker sem menil, da morajo dobiti priložnost, da povedo, kar želijo. In to kljub temu, da seja občinskega sveta ni namenjena razpravi javnosti. Slednja lahko prisostvuje na seji in spremlja delo občinskega sveta, ne sme pa ga v ničemer motiti, prav tako ne more sodelovati v razpravi. Če pa občani želijo občinskemu svetu karkoli sporočiti ali dati pobudo, lahko to storijo preko občinskih svetnikov. Kot župan, ki vodim sejo, moram zagotoviti red in omogočiti normalno delo občinskega sveta.«
BA
Foto: Andraž Purg