Družba ZPO in Mestna občina Celje sta pred dnevi organizirala Hekaton na Šmartinskem jezeru. Udeleženci so se v razpravi osredotočili na različne vidike razvoja, tudi na razloge, zakaj domačini in turisti obiskujejo jezero, ter na izzive pri rekreaciji, izboljšanju gostinske in turistične ponudbe, reševanju težav z dostopnostjo in prometom ter varovanju naravnega okolja. V manjših skupinah so izpostavili številne izzive in rešitve, ki bi lahko pripomogli k temu, da bi Šmartinsko jezero postala privlačna, dobro obiskana, tržno zanimiva, hkrati pa trajnostno naravna turistična destinacija. (SŠol, foto: MOC)
Poudarili so potrebo po celoviti ureditvi prostora ter pohodne in športne infrastrukture. To med drugim pomeni tudi dokončanje in ureditev poti okrog jezera. Izpostavljeni sta bili tudi ureditev igrišč za različne generacije in učinkovitejša uporaba vode za različne vodne športe in namene.
Poudarjeno je bilo tudi spodbujanje razvoja namestitvenih zmogljivosti ob jezeru, kmečkega turizma, aktiviranje lokalne dobavne verige s ciljem trajnostnega razvoja, ekološko kmetovanje in povezovanje med lokalnimi ponudniki. Pobude so naslavljale tudi področje trženja in promocije, ureditve lokacij za avtodome, udeleženci so naslovili tudi prometno ureditev in povezavo jezera z javnim potniškim prometom in sistemom javne izposoje koles.
»Na podlagi razprave in zaključkov z vidika ključnih točk bomo lahko pripravili usmeritve, kasneje morda tudi strategijo, kako razvoj jezera povezati v skupno zgodbo. Vsekakor je treba omeniti, da si želimo v prihodnje še bolj povezati vse zasebne ponudnike, katerih ponudba že danes vključuje številne aktivnosti in storitve za obiskovalce jezera in v prvi vrsti lokalne prebivalce. Tudi s strani zasebnih gospodarskih subjektov obstaja precejšen interes po dodajanju novih storitev,« pravi, direktorica ZPO Celje Breda Obrez Preskar.