V 83. letu se je poslovil častni občan Občine Laško Jože Sadar. Najplodnejši del svojega življenja je posvetil Pivovarni Laško, kjer je izdatno prispeval k njeni rasti in razvoju. Pomemben in dragocen je tudi njegov prispevek k razvoju kraja, v katerem je živel vse svoje življenje. Uspešen gospodarstvenik Jože Sadar je velik pečat pustil tudi na družbenem in kulturnem področju in v laški košarki.
Rodil se je leta 1942 v delavski družini v Laškem. Po končani gimnaziji v Celju je nadaljeval študij ekonomije v Ljubljani. Po študiju se je zaposlil v Pivovarni Laško, kjer je delal na področju investicij, kasneje kot vodja komercialnega sektorja. V pivovarni je ostal vse do upokojitve leta 2003.
Jože Sadar je bil izjemno dejaven tudi na družbenem in kulturnem področju. Kot predsednik Krajevne skupnosti Laško med letoma 1974 in 1978 je pomembno prispeval k razvoju infrastrukture v mestu. Bil je tudi dolgoletni predsednik Košarkarskega kluba Laško, ki ga je vodil kar 22 let. Pod njegovim vodstvom je klub dosegel pomembne uspehe na državni in evropski ravni. Njegova vloga je bila ključna tudi pri gradnji dvorane Tri lilije, kar je pomembno prispevalo k razvoju športa v Laškem.
Velik pečat je Jože Sadar pustil tudi v Turističnem društvu Laško in v odborih za prireditev Pivo in cvetje. Zasluge ima tudi za razvoj Laške pihalne godbe, ki jo je med letoma 1979 in 2001 tudi vodil. V tem obdobju so orkester opremili z novimi glasbili in oblekami ter ustanovili mažoretno skupino, ki je s pihalno godbo v ponos Laškemu. Ker Jožetu Sadarju za marsikaj ni bilo vseeno, so se v družinskem podjetju odločili, da od pivovarne odkupijo nekdanji Hotel Hum in ga vključijo v turistično ponudbo Laškega. Hotel so preimenovali v Hotel Špica, ga temeljito prenovili ter tako pripomogli k dvigu kakovosti gostinsko-hotelske ponudbe v mestu.
Naziv častni občan mu je Občina Laško za njegovo dolgoletno uspešno delo na področju gospodarstva in družbenega življenja podelila leta 2022.
BA
Foto: Sherpa